Czy każdy może wyleczyć wady wymowy?
Osoby dorosłe nie zawsze wierzą, że uda im się pokonać utrwalane przez lata wady wymowy
Czy miałam sytuacje, że nie udało się usunąć wady wymowy?
Tak, ale są to kwestie przerwanych terapii logopedycznych. Nigdy sama nie zrezygnowałam z żadnego pacjenta, staram się doprowadzać sprawy do końca, a kiedy przez chwilę mamy brak postępów, zastanawiam się co mogłabym zrobić inaczej i wprowadzam zmiany, bądź szukam ewentualnego wsparcia wśród znajomych po fachu. Dlaczego pacjent rezygnuje po jakimś czasie? Jak to wygląda? W większości przypadków przestaje odpowiadać na maile. Nie przyznaje w trakcie spotkania, że planuje zakończyć terapię. Wynika to prawdopodobnie z tego, że chciał mieć efekty na JUŻ, a w logopedii niestety liczy się cierpliwość.
Kiedy należy zgłosić się do logopedy?
Zgłoś się na terapię jeśli chcesz poprawić swój komfort życia, lepiej poczuć się w środowisku zawodowym jak i społecznym. Weź pod uwagę, że chęci to jedno, a czas, który należy poświęcić zmianie nawyków to drugie. Pracuję już kilka lat jako logopeda dla dorosłych i wiem, że motywacja i konsekwentne wykonywanie ćwiczeń prowadzą do sukcesu.
Czy wada zgryzu wpływa na wadę wymowy?
Tak, wada zgryzu może wpływać nie tylko na wadę wymowy, ale i wadę postawy! Bardzo często spotykanymi wadami zgryzu jest tyłozgryz, który polega na przesunięciu ku tyłowi dolnego łuku zębowego względem górnego. Inną wadą jest przodozgryz, gdzie sytuacja jest odwrotna jak w przypadku tyłozgryzu. W logopedii mamy do czynienia także ze zgryzem otwartym, który powoduje seplenienie międzyzębowe. Popularną wadą jest także zgryz krzyżowy, gdzie zęby zachodzą na siebie odwrotnie (jednostronnie bądź obustronnie). Wady zgryzu najlepiej korygować w okresie dzieciństwa, aby głoski miały szansę być prawidłowo artykułowane.
Dlaczego „r” jest najtrudniejszą głoską języka polskiego?
Głoska „R” uznawana jest za najtrudniejszą do wymówienia, z uwagi na konieczność powstania wibracji czubka języka. Język powinien być spionizowany, jego boki przylegać do górnych zębów, a czubek pozostać podatny na pęd powietrza, który wprowadza go w drgania. Istnieje wiele zniekształceń głoski „R”.