Ocena pozycji spoczynkowej języka online
Z pamiętnika logopedy online… poniżej przykład Pacjenta z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka.
Pozycja spoczynkowa języka
Pewnie nigdy nie zastanawialiście się co robi Wasz język, w momencie kiedy nic nie mówicie, nie jecie, nie pijecie tzn. kiedy po prostu Wasze usta są zamknięte. To normalne, gdyż pozycja spoczynkowa języka to część naszej fizjologii, podobnie jak mruganie czy połykanie śliny. Jednak warto podkreślić, że to co fizjologiczne może być zaburzone.
W swojej praktyce logopedycznej (także jako logopeda online) bardzo często spotykam się z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka.
Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka
Jakiś czas temu zgłosił się do mnie pacjent, który po obejrzeniu mojego filmu na YouTube zaniepokoił się, że prawdopodobnie trzyma nieprawidłowo język i chciałby to sprawdzić oraz podjąć ewentualnej korekcie. Podkreślam, że był to pacjent dorosły i wychodzę z założenia, że na zmianę nieprawidłowych nawyków nigdy nie jest za późno.
Skąd może się brać nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka? Przyczyny mogą być różne. Nie bez znaczenia pozostaje technika i rodzaj karmienia niemowlęcia, czy też sposób układania go do snu. Jednak jako jedną z głównych przyczyn upatruje się w ustnym torze oddechowym, wynikającym m.in. z zaburzeń drożności nosa, alergii, przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, powiększonych migdałków podniebiennych i/lub trzeciego migdałka, a także skróconego wędzidełka podjęzykowego (ankyloglosja). Ostatnim z czynników jaki mi się nasuwa jest słaba pionizacja języka, wynikająca np. z obniżonego napięcia mięśniowego.
Skąd wzięła się nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka?
Jak było w przypadku wcześniej wspomnianego Pacjenta? W trakcie wywiadu okazało się, że w dzieciństwie przez długi czas (około 3 lat) żył z problemem przerostu migdałka gardłowego, a co za tym idzie niemożności oddychania fizjologicznego (nosem). Trzy lata to bardzo długo, zatem o utrwalenie nawyku nie było trudno. Po wycięciu niechcianego „intruza” oddychanie ustami ustąpiło, jednak język do dnia dzisiejszego leżał nieprawidłowo. Z moją pomocą udało się wypracować prawidłowe wzorce, a teraz w gestii pacjenta leży systematyczna samokontrola w celu utrwalenia nowego nawyku.
Jakie mogą być konsekwencje utrwalania nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka? Przede wszystkim skutków należy upatrywać się w wadach zgryzu oraz nieprawidłowej realizacji głosek (np. rotacyzm, seplenienie).