Jak wygląda terapia logopedyczna online?
Wiele osób obawia się, że terapia logopedyczna online jest mniej efektywna. Postaram się wyprowadzić Was z błędu.
Czyt terapia logopedyczna online ma sens?
Moja praktyka logopedyczna pokazuje, że terapia logopedyczna online jest bardzo efektywna. Tym bardziej dotyczy to osób dorosłych, które w trakcie zajęć są w stanie utrzymać maksimum uwagi przez całe spotkanie.
Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś szuka terapii logopedycznej online, to chce się zmierzyć ze swoim problemem. Jest nastawiony na konkretne działania, ma motywacje, tylko, że… nie ma możliwości spotkać się na żywo.
Terapia logopedyczna online niewiele różni się od terapii stacjonarnej. Na zajęciach potrzebne są te same pomoce oraz tak zwane gadżety logopedyczne, które występują w gabinecie logopedycznym. Różnica w terapii polega na tym, że wskazówek, których udziela logopeda online (pokazując na swoich narządach artykulacyjnych prawidłowe wzorce), musisz samodzielnie np. z wykorzystaniem szpatułki laryngologicznej spróbować wywołać u siebie. Z mojego doświadczenia nie stanowi to żadnego problemu.
Jak przebiega konsultacja logopedyczna online?
Po wcześniej umówionym terminie do spotkania dochodzi na jednym z dostępnych komunikatorów. W mojej ocenie pierwsze spotkanie powinno być traktowane jako diagnostyczne. Nie można zaczynać terapii od przeczytania krótkiego komunikatu od Pacjenta np. „Od dziecka nie wymawiam R, brzmi ono jak R gardłowe, chce się nauczyć wymawiać je prawidłowo”. Dzięki diagnozie jestem w stanie określić, z czym konkretnie jest problem i jak możemy go wspólnie zwalczyć.
W mojej ocenie terapia logopedyczna online powinna odbywać się raz w tygodniu, tak aby zachować ciągłość spotkań oraz utrzymać motywację Pacjenta do codziennych ćwiczeń.
Ile trwają zajęcia logopedyczne online?
Podobnie jak w przypadku terapii tradycyjnej, pierwsze spotkanie jest dłuższe, ponieważ obejmuje diagnozę logopedyczną. W moim przypadku takie spotkanie z Pacjentem trwa około godziny. Na kolejne spotkania przeznaczony czas to 40 minut. Na koniec warto wysłać krótkie podsumowanie zajęć na maila, tak aby nic nie umknęło.
Kwestie techniczne w terapii logopedycznej online
Ważny jest dobry dostęp do Internetu, a także odpowiednie stanowisko pracy. W trakcie spotkania powinieneś mieć miejsce na ustawienie lusterka, bądź zrobienia kilku notatek.
Miejsce, w którym odbywasz spotkanie powinno być dobrze doświetlone. Zaleca się postawienie lampki, którą w razie potrzeby można w każdej chwili włączyć.
W trakcie terapii logopedycznej online zaleca się używanie słuchawek z wbudowanym mikrofonem, aby logopeda miał szansę jak najlepiej wychwycić wszystkie nieprawidłowości.
Przed spotkaniem zapewne otrzymasz komplet notatek, z których będziesz korzystać w trakcie zajęć. Możesz je mieć wydrukowane lub otwarte w osobnym okienku na pulpicie.
Warto na zajęcia przygotowane mieć tak zwane niezbędniki (patyczki higieniczne, szpatułkę laryngologiczną, papier jadalny bądź opłatek, lusterko, notes, wyciągi ortodontyczne, szklankę z wodą). Osobiście czasami zalecam dokupienie dodatkowych gadżetów, jeśli wymaga tego terapia, dla przykładu są to taśmy do kinesiotapingu.
Jakie minusy ma terapia logopedyczna online?
Jestem w stanie wymienić dwa, jest nim przede wszystkim problem z Internetem. Czasami zdarzyć się może, że połączenie zostanie zerwane i wtedy należy podjąć próbę połączenia raz jeszcze.
Z kolei drugą kwestią jest to, że czasami fajnie byłoby mieć nieco lepszą widoczność jamy ustnej. Jeśli jest to utrudnione, można poprosić wówczas o zaświecenie do ust latarką, bądź przesłanie na maila krótkiego nagrania czy też zdjęcia.