Terapia seplenienia online
Z pamiętnika logopedy online… poniżej dwa przykłady terapii seplenienia online. Terapia zakończona sukcesem.
Terapia seplenienia online i nie tylko…
Jakie zgłoszenia osób dorosłych otrzymuje logopeda online? Dokładnie takie same, jak stacjonarnie. Zazwyczaj Pacjenci zmagają się z rotacyzmem, seplenieniem międzyzębowym, seplenieniem bocznym, „niewyraźnym mówieniem”, za którym kryje się zazwyczaj kilka czynników. Duża ilość osób dorosłych zgłasza się do mnie również w celu skorygowania nieprawidłowości w jamie ustnej przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
Seplenienie międzyzębowe online
Jak to z seplenieniem międzyzębowym bywa, nie bierze się ono z znikąd. Zazwyczaj jakieś nieprawidłowości pojawiają się już w okresie dzieciństwa. Może to być długotrwale przerośnięty migdał gardłowy i / lub migdały podniebienne, które przyczyniają się do zmiany toru oddechowego, a co za tym idzie wpływają na zgryz, pozycję języka oraz sposób połykania.
Tak było w przypadku mojej Pacjentki, z która zgłosiła się na terapię seplenienia online i jesteśmy obecnie na etapie czytania tekstów i opowiadania o nich własnymi słowami (trening mowy spontanicznej).
Seplenienie może dotyczyć trzech szeregów głosek i nie tylko! Tutaj akurat pracowałyśmy nad głoskami syczącymi oraz ciszącymi, które wsuwając się między zęby powodowały nie tylko nieprzyjemny dla ucha dźwięk, ale też wyglądały bardzo nieestetycznie.
Oczywiście przed rozpoczęciem korekty głosek należało wzmocnić mięśnie języka oraz skorygować nieprawidłowości w obrębie czynności prymarnych. Tak… i to wszystko online. Odległość, jaka dzieli Pacjenta od terapeuty (w tym przypadku około 270 km) nie powinna stanowić problemu, jeśli człowiek jest zdeterminowany i nastawiony na osiągnięcie zamierzonego celu.
Seplenienie boczne online
Bardzo charakterystyczną dla ucha wadą wymowy jest seplenienie boczne. Spotkaliście się kiedyś z takim określeniem? Pojawia się wówczas, gdy powietrze nie rozchodzi się środkiem języka, tylko ucieka gdzieś bokiem. Przyczyn seplenienia bocznego może być wiele. Jak to było w przypadku dzisiejszego Bohatera?
Jakiś czas temu otrzymałam wiadomość, że pewien dorosły Pacjent chce zapisać się na terapię seplenienia online, gdyż ze względu na wykonywany zawód utrudnia mu ona relacje, co oddziałuje negatywnie na jego pewność siebie.
W trakcie diagnozy logopedycznej okazało się, że Pacjent oprócz nieprawidłowej wymowy głosek, preferuje jednostronne żucie pokarmów, lubi obgryzać ołówki, odczuwa napięcia w okolicach stawu skroniowo-żuchwowych oraz mięśni żwaczy. Prezentuje także infantylny sposób połykania, a jego język w spoczynku znajduje się na dnie jamy ustnej.
Zaleciłam pogłębienie diagnostyki, sugerując wizytę u fizjoterapeuty, z którym w ciągu kilku tygodni podjął współpracę i na własnej skórze czuje pozytywne efekty.
Powyższy przykład pokazuje, że wadliwa realizacja głosek nie bierze się znikąd. Na języku tworzyły się spięcia, pracował on asymetryczne, nie znał prawidłowych wzorców. Dlatego zgłaszając się do logopedy musisz być nastawiony, że aby polepszyć jakość swojej wymowy, należy zacząć od korekty żucia, połykania, a także pomocy innego specjalisty. Dopiero po takich „zabiegach” można z czystym sumieniem przejść do wywoływania normatywnej głoski, nie odwrotnie.